Ja Też Kiedyś Chciałem transportować ponadgabaryty. Nie Wychodziło Mi Zanim Znalazłem TO czyli transport wielkogabarytowy rt ponadgabarytowy i dlaczego skorzystanie z usług firm przewozowych może ci się opłacić. Transport wielkogabarytowy, inaczej transport ciężki to nic innego jak usługi pomagające w transporcie prze

Dodane: 10-11-2020 10:36

transport wielkogabarytowy

Transport wielkogabarytowy

Potrzebujesz przewieźć przedmioty o niestandardowej wielkości i nie wiesz jak poradzić sobie z tym problemem? Poniżej dowiesz się, czym jest transport ponadgabarytowy i dlaczego skorzystanie z usług firm przewozowych może ci się opłacić.

Transport wielkogabarytowy, inaczej transport ciężki to nic innego jak usługi pomagające w transporcie przedmiotów lub maszyn wymagających specjalnie do tego przygotowanych środków transportu. Z uwagi na to, iż nie każdy samochód pozwala na transport maszyn oraz nie każdy jest w posiadaniu owego pojazdu, wybór firmy oferującej usługi przewozowe pozwoli ci zaoszczędzić wiele stresu i pieniędzy. Ponadto, zlecając przewóz zewnętrznej firmie, masz pewność, że twoja przesyłka zostanie dostarczona na czas oraz pracownicy wykonujący usługę zapewnią najlepszą dostępną ochronę, tak by twój towar dotarł w jednym kawałku. W przypadku uszkodzenia twojego mienia, masz prawo wnieść skargę o należne ci odszkodowanie.

Nie ryzykuj, skorzystaj z usług profesjonalistów już dziś!

Transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej.

transport wielkogabarytowy

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.

Określany też mianem ponadnormatywnego służy do

Są takie ładunki, których nie da się transportować w tradycyjny sposób. Nie istnieje bowiem żaden bus, czy tir, który mógłby na przykład przetransportować elektrownię wiatrową. Mimo to tak nietypowe ładunki udaje się przewozić z miejsca na miejsce. W jaki sposób? Wykorzystując do tego transport ponadgabarytowy. Określany też mianem ponadnormatywnego, służy do transportu tych ładunków, które są właśnie zbyt wysokie, czy zbyt ciężkie. W odróżnieniu od tradycyjnego, transport ciężki zawsze wymaga indywidualnego podejścia. To z kolei wiąże się z szczegółowym planowaniem oraz organizacją. Tu kluczową rolę odgrywa przygotowanie trasy tak, aby nie zniszczyć elementów infrastruktury, a jednocześnie nie zatrzymywać się przez na przykład zbyt niski wiadukt. A co z pojazdami? One również muszą być zawsze dobierane indywidualnie. Inne sprawdzą się przy przewozie elektrowni, a inne pomogą zorganizować sprawny transport maszyn.
Jak więc przetransportować nietypowy ładunek? Tylko przy pomocy wyspecjalizowanego przewoźnika.

Duża masa ładunku wiąże się bowiem

Nie wszystkie ładunki można transportować na zasadach ogólnych. Są bowiem takie produkty, których na przykład ciężar zwyczajnie na to nie pozwala. I dlatego właśnie na rynku funkcjonują firmy oferujące tak zwany transport ponadgabarytowy. Jak wskazuje sama nazwa, dotyczy on właśnie tych ładunków, których gabaryty wykraczają poza normy. A jednym z takich gabarytów jest ciężar. W jaki więc sposób wygląda transport ciężki? I czym się charakteryzuje.
Transport maszyn, czy konstrukcji, które są bardzo ciężkie wymaga odpowiedniego taboru, a także zaplanowania trasy. Duża masa ładunku wiąże się bowiem z koniecznością omijania pewnych odcinków dróg, w tym odcinków, na których są małe ronda, czy mosty o niższej nośności. Zanim więc firma przystąpi do transportu, musi dokładnie wyznaczyć trasę, a następnie wystąpić o pozwolenie na pokonanie trasy z danym ładunkiem.
Patrząc na kwestie organizacyjne, można zauważyć, że ten rodzaj transportu wymaga ogromnego doświadczenia. Warto więc zawsze zlecać go dobrym firmom.